دقت و ارزش

تمام مراجع آورده شده در مقاله بايد دقيق بوده و به ارزش آن بيفزايند. بنابراين، انتخاب مراجع بايد از يک سري نکات اساسي پيروي کند. دقت دو عنصر الزامي دارد: اولا، اطمينان حاصل کنيد مقاله يا سندي که قرار است به عنوان مرجع از آن استفاده کنيد را کاملا خوانده باشيد بايد تحقيق نماييد که مقاله ي a قطعا اطلاعاتي را که شما بدان استناد مي کند دربرگرفته و مقاله ي b منبع اصلي اين اطلاعات است. در صورت بررسي مراجع آورده شده در مقالات به سادگي مي توان دريافت که غالبا اين مراجع به شکلي غلط مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنين با نمونه هايي برخورد شده است که در آنها يک مقاله ي مورد استناد قرار گرفته منبع اصلی جزئيات روش يا تحقيقات نبوده، بلکه به تاليفات قبلي که منبع اصلي اين اطلاعات است اشاره داشته است. تنها حالتي که در آن اين اقدام ممکن است قابل بخشش باشد زماني است که منبع اصلي بسيار قديمي بوده و دسترسي به آن براي خواننده مشکل است و تاليفات استناد شده، در توصيف اين اطلاعات يا جزئيات عمل مي نمايد. دومين عنصر دقت، ترتيب و ديکته ي صحيح نام نويسندگان، نام صحيح نشريه و سال، مجلد و شماره صفحه ي صحيح مي باشد. خطا در استنادات، علاوه بر توهين به نويسندگان مقالاتي که از آنها استناد مي کنيد، يافتن مقاله ي استناد شده را براي خوانندگان، داوران و سردبيران مشکل تر مي کند. به خاطر داشته باشيد که استنادات و مراجع هدفي فراتر از اعتبار بخشي به سايرين دارند. مراجع منبع روش هاي شما را به ديگر محققان ارائه مي کنند (4). مراجع از تفسيرها و نتايج حاصل از دستاوردهاي شما پشتيباني مي کنند (5). مراجع به سردبيران کمک مي کنند داوران صاحب نظر در حيطه کاري شما را انتخاب کنند. مراجع به داوران کمک مي کنند کار شما را به شکلي موثرتر و کارآمدتر ارزيابي نمايند. بنابراين، نام نويسنده با ديکته ي غلط، نام نشريه به شکلي نادرست، يا شماره ي مجلد نادرست، امر دستيابي به مقاله ي صحيح را بسيار مشکل مي سازد. در زمان کنوني که اکثر تاليفات به صورت الکترونيکي در دسترس قرار دارند و مراجع در بسياري از ژورنالهای آنلاين لينک مستقيمي به پايگاه هاي استنادي يا مقاله ي استناد شده دارند، اشتباه در اين زمينه ممکن است باعث شود مرجع به شکل صحيح لينک نشده و نياز به جستجوي دستي براي مقاله و در نهايت هدر دادن زمان افراد باشد. از طرف دیگر با توسعه نرم افزارهایی که به صورت آنلاین صحت مراجع را بررسی می کنند، در صورتیکه مراجع به صورت اشتباه آدرس داده باشند درصد پذیرش مقاله در ژورنالها کاهش می یابد.

مراجع زماني ارزش دارند که شما به تمام اطلاعاتي که نويسنده در مقاله منتشر شده اش منعکس نموده است دسترسي داشته باشيد. اکثر نشريات به خوانندگان و نويسندگان اجازه نمي دهند به مقالات ارسال شده يا مقالات در نوبت چاپ استناد نمايند، چراکه مقالات ارسال شده ممکن است مورد قبول واقع نشوند که در اينصورت از هيچ ارزشي براي ديگران برخوردار نيستند. حتي اگر مقاله در تاريخ ديرتري مورد پذيرش قرار گيرد، نسخه ي نهايي تاليف شده ممکن است از لحاظ محتوا با نسخه ي استناد شده متفاوت باشد.

از طرف دیگر استناد به چکيده ها هم باعث ایجاد مشکلاتی از جمله مشکلات مطرح شده در بالا می گردد. نویسندگان گاهی با جستجوی موضوع مورد نظرشان در موتورهای جستجوگر و یا پایگاههای استنادی تنها به چکيده برخی مقالات دسترسی مي يابند. در بسیاری از مواقع دسترسی به متن کامل چکیده ها به خصوص چکيده هاي مقالات کنفرانسها تنها در دسترس عده ي محدودي از مخاطبان قرار می گيرد، به همین دلیل استناد به یک مقاله تنها بر اساس چکیده آن معمولا باعث ایجاد مشکلاتی در دسترسی به آن مقالات می گردد. بعلاوه، چکيده ها به سبب اندازه ي کوتاه خود حاوي اطلاعات محدود يا حتي صفر درباره ي بسياري از جنبه هاي يک تحقيق مي شوند. قياس بين مطالب چکيده و کل مقاله همانند چيزيست که شما از روي پوستر يا اسلايد يک سخنراني متوجه مي شويد و مطالبي است که در طول جلسه ي علمي واقعي مشاهده مي نماييد. بنابراين، اصلا نمي توان گفت که آيا چکيده با محتواي نهايي مطالب ارائه شده همخواني دارد يا خير. بنابراين، اگرچه استناد به يک چکيده ممکن است تنها گزينه ي موجود باشد، ولي از مشکلاتي که ممکن است استناد تنها بر مبني چکيده مي تواند برايتان ايجاد نمايد بايد آگاه باشيد.

مراجع و منابع

سازماندهي استنادات و مراجع در طول فرآيند نگارش
دقت و ارزش
استفاده از استنادات و مراجع در يک مقاله
قبل از ارسال همه چيز را بررسي نماييد
سخن نهايي

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.