روش های ترجمه

در ترجمه کلمه , جمله یا متن از زبانی به زبان دیگر تنها یک راه فراروی مترجم نیست. بلکه روش های ترجمه متنوعی قابل انجام است. به عبارت دیگر, انتقال معنی از زبانی به زبان دیگر همیشه به شیوه ای واحد انجام نمی گیرد . مترجم می تواند با توجه به کلمه یا جمله یا متنی که ترجمه می کند روش های ترجمه متفاوتی به کار می گیرد(خزاعی فر, 1370). روش های ترجمه مختلفی وجود دارد اما دو روش که کاربرد بیشتری دارند معرفی می گردند:
1-ترجمه تحت الفظی بنابراین روش , مترجم بدون آنکه مجبور باشد تغییرات لغوی یا نحوی در پیام ایجاد کند و یا نیاز به دانش فرازبانی داشته باشد, برای انتقال پیام آن را لفظ به لفظ به زبان مقصد(زبان بومی خود)برمی گرداند به عبارت دیگر در این روش از ترجمه , مترجم همه ی نکات و مفاهیم اثر را با اسلوب بیان بی دخل و تصرف به زبان دیگر برمی گرداند و اگر درباره نکته یا مطلبی , توضیح یا تصحیحی لازم دید آن را در پانوشت یا حاشیه می آورد.
2-ترجمه آزاد نوعی ترجمه به نثر و یا به نظم متداول است که آن را ترجمه آزاد می گویند. درترجمه آزاد, نویسنده یا شاعر, خود ملزم به رعایت صحت و دقت ترجمه نمی داند, بلکه با حفظ اصالت کلام به سلسقه وذوق شخصی در آن دخل و تصرف می کند.
انتخاب روش های ترجمه بیشتر بستگی به مخاطب دارد.مترجم باید از ابتدای کار مخاطبی واقعی یا فرضی برای ترجمه اش درنظر بگیرد .این مخاطب طبعا دارای دانش, تجربه , تمایلات , ذوق , توانایی و انتظارات خاصی است.همچنین محدوده سنی بخصوصی دارد و وابسته به قشر خاصی از جامعه است.مترجم باید مشخصات خواننده اش را هنگام ترجمه پیوسته در نظر داشته باشد.موقعیت ترجمه نسبی است و به عکس العمل مخاطبان بستگی دارد.تحقیق درمورد عکس العمل مخاطب در برابر ترجمه و این که آیا انتظارات او براورده شده است یا نه بسیار مفید است و می تواند برای ترجمه های بعدی یا برای کتاب ها ومقاله های مشابه ملاک موثری باشد(هلبک,1989)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.