نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد رشته برق

موضوع: شبیه سازی و بهبود عملکرد اتصالات بهینه ی فضای آزاد در حضور اغتشاشات اتمسفری

چکیده: یک تکنولوژی ارتباط بهینه است که از انتشار نور در فضای آزاد برای انتقال داده در ارتباطات راه دور یا شبکه های کامپیوتری استفاده می کند. منظور از فضای آزاد هوا یا خلأ است. این تکنولوژی در جاهایی که اتصالات فیزیکی به علت قیمت های بالا یا دیگر ملاحظات غیر عملی هستند، کاربرد دارد.

در اتصالات طولانی از اشعه های لیزری مستقیم برای انتقال داده استفاده می شود و می تواند برای ارتباط ساختمان به ساختمان، زمین به هواپیما یا زمین به ماهواره مورد استفاده قرار گیرد.چنین اتصالاتی می توانند در محدوده هایی از چندین کیلومتر یا طولانی تر عمل کنند که اغلب اغتشاش اتمسفری باعث آسیب آن ها می شود که در نتیجه باعث خطای فاز و دامنه در سیگنال دریافتی می شود.

در اتصالات کوتاه اغلب از دیود های منتشر کننده نور فروسرخ یا مرئی استفاده می شودکه برای ارتباطات داده در منازل یا برای ارتباطات رسانه ای در بیرون کاربرد دارد. چنین اتصالاتی در محدوده هایی از چندین متر تا صدها متر عمل می کنند و از این رو به مقدار زیادی تحت تأثیر اغتشاش اتمسفری قرار نمی گیرند. هم چنین اتصالات بیرونی ممکن است با اثرات اتمسفری همچون باران، مه و مه رقیق آسیب پذیر باشند.

در گیرنده ی تصویری از یک لنز، تلسکوپ یا سیستم بهینه مشابه استفاده می شود تا سیگنال دریافتی روی یک حسگر تصویر که به پیکسل های متعددی تقسیم شده تصویر شود. اثرات اتمسفری مانند مه می تواند به دو صورت باعث کاهش عملکرد گیرنده های تصویری شود.

مورد اول، تضعیف سیگنال است که با جذب و پراکندگی نور خارج از میدان دید گیرنده ایجاد می شود.

مورد دوم، پخش شدن نقطه ی تصویر در سطح کانونی گیرنده است. به بیان دیگر نقطه ی تصویر روی یک ناحیه ی بزرگتری گسترش می یابد در نتیجه چون توان سیگنال روی یک تعداد بیشتری از پیکسل ها منتشر می شود، نسبت سیگنال به نویز الکتریکی گیرنده (SNR) کاهش می یابد.
دانلود نمونه پروپوزال برق مخابرات1


موضوع: بررسی اثر تغییرات بار، تعداد میله شکسته و توزیع میله شکسته در تشخیص عیب شکستگی میله های روتور موتور القایی صنعتی سه فاز توسط نرم افزار المان محدود

چکیده: در حالت کلي، روش­هاي تشخيص عيب، روي عيوب رخ داده در سه قسمت اساسي موتور متمرکز شده‌اند:

1- ياتاقان­ها: خطاي آشيانه­ی دروني، آشيانه­ی بيروني و ساچمه ­ها؛

2- استاتور: خطاي اتصال کوتاه و اتصال باز سيم­پيچي­ها؛

3- روتور: شکستگي ميله و حلقه­ی اتصال کوتاه و ناهم­محوري

روش­هاي مانيتورينگ سيگنال­هاي الکتريکي مانند  MCSA به دليل قابليت دسترسي خوب، حساسيت زیاد نسبت به انواع خطا و قابليت اعمال به موتور از راه دور به عنوان پرکاربردترين روش پایش شناخته شده و در هر دو حالت تغذيه مستقيم و کنترلي از آن­ها استفاده شده است. از ايرادات اين روش، تأثیر زیاد نويز بر روي سيگنال­هاي الکتريکي است. سيگنال شار موتور تأثیر کمتري از نويز مي­پذيرد ولي اندازه­گيري آن نياز به حسگرهاي گران­قيمت دارد.

دقت تشخيص خطا علاوه بر انتخاب روش مانيتورينگ مناسب به شرايط کاري موتور نيز وابسته است. به منظور تشخيص درست نوع و ميزان خطا، بايد درک درستي نسبت به نحوه تأثیر شرايط کاري موتور بر روي شاخص­هاي خطا داشت…

نمونه پروپوزال برق2


موضوع: بررسی رویکردهای کنترلی مبتنی بر منطق فازی در سیستم‌های روشنایی خانه های هوشمند

چکیده: یک سیستم کنترلی دستگاه و یا مجموعه‌ای از دستگاه‌هاست که بمنظور مدیریت، نظارت، جهت‌دهی و یا تنظیم رفتارهای سایر دستگاه‌ها و سیستم‌های تابعه و یا وابسته به آنها در محیط بکار می‌روند. این سیستم کنترلی ترکیبی است از مجموعه‌ای از اجزاء مختلف(الکترونیکی، مکانیکی، گرمایی و… ) است که در کنار یکدیگر و با تعامل باهمدیگر با هدف نزدیک نگه‌داشتن حداکثری کارایی واقعی سیستم به کارایی مطلوب آن در حالت استاندارد فعالیت می‌نمایند. در سال‌های اخیر سیستم‌های کنترلی در حوزه‌های مختلفی مورد توجه و استفاده قرار گرفته‌اند؛ اهم دلایل این مهم نیز را می‌توان مواردی چون ظهور فناوری‌های مدرن و جدید در عرصه‌ی سیستم‌های کنترلی(همچون فناوری سیستم‌های کامپیوتری و فناوری اطلاعات، شبکه های ارتباطی مدرن بی‌سیم، موبایل و …) و همچنین افزایش انگیزه‌ی سازمان‌ها و انسان‌ها در جهت استفاده بهینه و حداکثری از منابع موجود و دستیابی به عملکردی با کارایی قابل قبول است. از طرف دیگر این موضوع سبب شده است که دامنه‌ی استفاده از سیستم‌های کنترلی به‌ گونه‌ای گسترش یابد که تقریبا در حال فراگیری در کاربردهای مختلف اغلب حوزه‌ها همچون ترافیک، سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی، خودروسازی، سیستم‌های ایمنی و… باشد.Neil  یک سیستم کنترلی را یک بستر ارتباطی/تعاملی میان اجزاء آن و با هدف شکل‌دهی یک پیکربندی از سیستم که دارای قابلیت انجام واکنش موردانتظار در موقعیت‌های مختلف است می‌داند. در اینجا نکته‌ای که در ارتباط با این سیستم‌های کنترلی لازم است ذکر شود تاکید بر مسئله‌ی حداکثرسازی خودکار بودن عملکرد این سیستم‌های کنترلی است؛ خودکارسازی سبب حداقل شدن درگیری عوامل انسانی شده و ضمن داشتن مزیت‌هایی همچون حذف محدودیت‌های زمانی/مکانی و دست‌یافتن به کارایی بالاتر، سبب حداقل‌سازی خطاهای ناشی از عوامل انسانی خواهد گردید.

در این تحقیق حوزه‌ای که در ارتباط سیستم‌های کنترلی مورد تمرکز قرار خواهد گرفت، استفاده از این سیستم‌های در حوزه‌ی کاربردهای خانگی و بصورت خاص بر روی سیستم‌ روشنایی آنها خواهد بود.  این موضوع خود در راستای اهداف سطح بالاتر طراحی خانه‌های هوشمند قرار می‌گیرد که درآنها سعی می‌شود بگونه‌ای هوشمندانه از  منابع در دسترس استفاده شده و هدررفت منابع مختلف حداقل شود. کنترلگرهای روشنایی به پاسخگویی به نیازهای کنترلی تجهیزات الکترونیکی سعی دارند با تنظیم و کنترل روشنایی با توجه به زمان و موقعیت‌های مختلف ضمن آنکه بتوانند روشنایی مطلوب را تامین نمایند در نهایت بتواتند با بهینه سازی مصرف انرژی، هزینه‌ی کلی سیستم روشنایی را تا حد امکان حداقل سازند. سیستم‌های کنترلی روشنایی رویکردی مهم در کاهش مصرف انرژی و متعادل‌سازی نیازهای کاربران در ساعات اوج مصرف بشمار می‌روند. به عبارتی می‌توان گفت سیستم‌های کنترلی روشنایی عملگرهای ساختمانی هستند که مجهز به ابزار مدیریت انرژی و روشنایی مورد استفاده در ساختمان هستند. این سیستم‌ها راهبردهای کنترلی متفاوتی را بمنظور کاهش زمان روشنایی هدررفته در مکان‌های مختلف را بکار می‌گیرند و بصورت خودکار و با حداقل سازی دخالت عامل انسانی به تنظیم درجه‌ی روشنایی  مورد نیاز برای آن موقعیت می‌پردازند؛ و اینکار را با در نظر گرفتن عوامل و معیارهایی همچون میزان نور و روشنایی روز، تغییرات وابسته به زمان در تجهیزات روشنایی و میزان با جاری روشنایی تحمیل‌شده بر سیستم روشنایی انجام‌ می‌دهند…

دانلود نمونه پروپوزال برق 4


موضوع: جایابی و تعیین اندازه محدود کننده جریان خطا در شبکه در حضور تولید پراکنده با استفاده از الگوریتم ژنتیک چندهدفه

چکیده: شبکه­های قدرت دائماً در حال توسعه و گسترش هستند. گسترش شبکه و توسعه بخش­های مختلف آن علاوه بر نیازمندی به سرمایه­گذاری تجهیزات جدید، نیاز به توسعه تجهیزات موجود نیز دارد. یکی از تجهیزات مهم و حیاتی که نقش مهمی در حفظ امنیت شبکه قدرت دارد، کلیدهای مدارشکن یا همان دژنکتورها هستند. با توسعه خطوط جدید یا اضافه شدن منابع تولید پراکنده، به علت تغییر در سطح اتصال کوتاه شبکه از دید شین­های مختلف، دژنکتورهایی که قدرت قطع آن­ها کمتر از سطح اتصال کوتاه شین مربوطه در وضعیت جدید شبکه است، باید تعویض گردند. این تعویض ضمن داشتن هزینه­های بالای جهت خرید دژنکتور جدید، کارایی هزینه سرمایه­گذاری دژنکتور قبلی را نیز کاهش می­دهد چراکه در اکثر موارد دژنکتور تعویض شده به عمر مفید خود نرسیده است.

بنابراین راه حلی که به ذهن مهندسان برق می­رسد استفاده از محدودکننده جریان خطا به جای تعویض دژنکتور است. محدود کننده جريان خطا، وسيله­اي است که با استفاده از ابر رساناها جهت محدود نمودن جريان خطا در سيستم انتقال يا توزيع بکار برده مي‌شود. اين محدود کننده‌ها بر خلاف راکتورها جريان خطا را بدون اضافه کردن امپدانس به مدار در شرايط عادي محدود مي‌کند.

دانلود نمونه پروپوزال برق 5


موضوع: برنامه­ریزی تعمیرات و نگهداری واحد­ها با در نظرگرفتن قیود قابلیت اطمینان از دید بهره بردار مستقل سیستم

چکیده: تجدیدساختار در سیستم­های قدرت و توسعه رقابت نه تنها روی مقوله بهره­برداری از سیستم در افق کوتاه مدت اثرگذار بوده، بلکه اثرات عمده­ای نیز روی برنامه­ریزی­های میان­مدت و بلندمدت سیستم­های قدرت داشته است. برنامه­ریزی تعمیرات واحدهای تولیدی یکی از مهم­ترین مسائل در برنامه­ریزی میان­مدت است که پس از تجدیدساختار در شبکه های قدرت با چالش­های جدیدی مواجه شده است.

فشار رقابتی تقاضا در بازار برق اقتضاء می­نماید که واحدهای نیروگاهی دارای آمادگی مورد نیاز برای افزایش سود ناشی از فرصت­های تولید برق باشند. این در حالی است که خروج های برنامه­ریزی شده واحدها نیز بایستی با قیمت­های آمادگی در هر ساعت و هر روز و ماه و همچنین اهداف تولید در نیروگاه متناسب باشند. در عین حال شرکتهایی که مالکان اصلی نیروگاه هستند، بدلیل محدودیتهای بودجه، منابع مالی محدود و مشخصی را برای تعمیرات حیاتی واحد اختصاص می دهند. از اینرو مدیران نیروگاهها بایستی بدنبال برنامه­ریزی تعیمراتی مناسبی باشند که هزینه های پایین­تری داشته و بهره­وری آنها نیز بالاتر باشند.

هر واحد تولیدی در طول مدت بهره­برداری سالانه در دوره­های زمانی قابل توجهی نیاز به تعمیرات دارد. در سیستم­های سنتی با ساختار عمودی بدون توجه به درآمد واحدها، این برنامه ریزی تنها با توجه به مشخصات فنی سیستم و به منظور کاهش هزینه­های تولید و افزایش قابلیت اطمینان سیستم توسط بهره­بردار انجام می­گرفت. در این سیستم­ها اپراتور سیستم می توانست این مسأله را از طریق یک بهینه­ سازی تک هدفه به انجام برساند چراکه تمام واحدهای تولیدی در حوزه مدیریت بهره ­بردار بوده و تنها هدف مسأله، حداکثر نمودن قابلیت اطمینان سیستم بود.

در سیستم تجدیدساختار یافته تعیین زمان­های بهینه انجام تعمیرات به منظور کاهش فرصت درآمدزایی و سودآوری مسأله بسیار مهمی است. در این ساختار معمولاً پیشنهاد اولیه توسط واحدهای تولیدی به اپراتور مستقل سیستم ارائه می­شود و طی فرآیند رفت و برگشتی برنامه ریزی تعمیرات صورت می­گیرد.

در این سیستم­ها، زمان­بندی نامناسب تعمیرات می تواند منجر به افزایش غیر منتظره قیمت شده و بر عملکرد بازار خلل وارد کند و یا از طرفی قابلیت اطمینان سیستم را کاهش داده و کارآمدی سیستم را مختل کند.

دانلود نمونه پروپوزال برق6


موضوع: جایابی بهینه ادوات فکتس سری به منظور بهبود پروفیل و پایداری ولتاژ توسط چارچوب چندهدفه با در نظر گرفتن معیار n-k برای خروج اضطراری خطوط

چکیده: طبق تعریف IEEE، پایداری ولتاژ عبارتست از توانایی یک سیستم قدرت در نگهداری ولتاژ دائمی در همه باس­های سیستم بعد از بروز اغتشاش در شرایط مشخصی از بهره­برداری. اغتشاش ممکن است حروج ناگهانی یکی از تجهیزات یا افزایش ناگهانی بار باشد. هنگامی که توان الکتریکی انتقالی به منظور تامین اضافه بار رو به افزایش است، اگر هر دو مولفه توان و ولتاژ قابل کنترل بمانند، آن­گاه سیستم قدرت از لحاظ ولتاژ دارای پایداری می­باشد. اگر سیستم بتون بار را تامین کند ولی ولتاژ از دست برود سیستم ناپایدار ولتاژ است. فروپاشی ولتاژ وقتی رخ می­دهد که اغتشاش وارد شده به سیستم منجر به افت شدید و غیر قابل کنترل ولتاژ گردد.

بنابراین آنچه در بهره­برداری سیستم قدرت اهمیت دارد فاصله داشتن از ناپایداری است که برای آن شاخص­های متنوعی تعریف شده است. یکی از ساده­ترین شاخص­ها در بحث پایداری سیستم قدرت دامنه ولتاژ شین­هاست. بنابراین با حفظ دامنه ولتاژ شین­ها در محدوده مجاز قطعا از ناپایداری ولتاژ فاصله خواهیم داشت. برای این منظور ادوات فکتس در سیستم­های قدرت معرفی و استفاده می­گردند.

در حالت کلی می­توان سیستمهای FACTS را به چهار حالت کلی به این شرح تقسیم بندی کرد.

کنترل­کننده­های سری

کنترل­کننده­های موازی

کنترل­کننده­های ترکیبی سری- سری

کنترل­کننده­های ترکیبی سری- موازی

جبران­سازي سري می­تواند ازطریق کاهش امپدانس موثرسري، مربوط به کل خط انتقال از پایانه فرستنده تا پایانه گیرنده، برپخش توان به نحو مطلوب اثر کند، در اصل همه­ی کنترل­کننده­های سری، ولتاژ را به صورت سری به خط تزریق می­کنند.

دانلود نمونه پروپوزال برق 7


موضوع: برنامه­ریزی توسعه تولید با در نظر گرفتن عدم قطعیت منابع آبی و منابع تلمبه ­ذخیره­ای

چکیده: از آنجا که قابلیت اطمینان تامین بار در دنیای امروز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است لذا سرمایه­گذاری تولید به عنوان اصلی­ترین عامل تامین امنیت شبکه از اهمیت بالای برخوردار است. این درحالیست که در بازارهای رقابتی برق تصمیم­گیری در خصوص سرمایه­گذاری توسعه تولید برای تولیدکنندگان با پیچیدگی­هایی همراه است. زیرا این مسئله نیازمند مدلسازی دقیق مولفه­های زیر است:

عدم قطعیت­های موجود

رفتار سایر رقبا در حوزه­های بهره­برداری و برنامه­ریزی

سیاست­های بازار رگولاتور

به دلایل بالا تصمیم­گیری در خصوص سرمایه­گذاری توسعه تولید، یک تصمیم­گیری با عدم قطعیت و بلند مدت منجر به ریسک است.

عدم قطعیت­های اصلی در این مسئله، میزان و آرایش رشد بار و قیمت سوخت است. لیکن در دنیای امروزی به دلیل اهمیت منابع بادی، خورشیدی، ذخیره­سازها و … عدم قطعیت­های جدیدی وارد این مسئله شده­اند.

از طرف دیگر در محیط بازار رقابتی ناقص سرمایه­گذاری تولید، با پیچیدگی­های دیگری نیز مواجه است. دلیل این پیچیدگی اینست که هر شرکت کننده استراتژیک قادر است از طریق تصمیم­گیری­های استراتژیک در حوزه­های بهره­برداری و سرمایه­گذاری بازار را به سمت منافع خود سوق دهد.

با توجه به مسائل بالا لزوم تحقیق و ارائه یک روش دقیق ریاضی در خصوص نحوه برنامه­ریزی توسعه تولید با در نظر گرفتن عدم قطعیت شارژ مخزن منابع آبی در طول سال و مدیریت بهینه منابع آبی به کمک واحدهای تلمبه­ذخیره­ای ضروری به نظر می­رسد…

دانلود نمونه پروپوزال برق 8


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.