نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد رشته تاریخ

موضوع: نقش روشنفکران غرب گرا در انقلاب مشروطه ی ایران

چکیده: بدون شک انقلاب مشروطه یکی از مهمترین رخدادها  در تاریخ سیاسی ایران معاصر  است. این انقلاب پیام آور و بانی آرمان ها ،ارزش ها و نهادهای اجتماعی –سیاسی جدیدی شد که عمدتا در غرب شکل گرفته بودند .

دو عامل مهم زمینه ساز، گرایش و تمایل به این ارزش ها و نهاد های جدید در ایران شدند که عبارتند از:

اول، نفوذ غرب به ویژه نفوذ اقتصادی، بیشتر بازارهای شهری را تهدید کرده و به تدریج تجار و بازرگانان پراکنده محلی را در قالب طبقه متوسط فرا محلی یکپارچه ساخت؛ طبقه ای که اعضای آن برای نخستین بار از دردها و مشکلات خود آگاه شده بودند. این طبقه متمول، به لحاظ پیوندهایش با اقتصاد سنتی و ایدئولوژی سنتی تشیع در سال های بعد به طبقه متوسط سنتی معروف شد.

دوم، برخورد و ارتباط با غرب بویژه تماس فکری و ایدئولوژی از طریق نهادهای نوین آموزشی، زمینه رواج مفاهیم و اندیشه های جدید، گرایش های نو و مشاغل جدید را فراهم ساخت و طبقه متوسط حرفه ای جدیدی به نام طبقه روشنفکر بوجود آورد.

جهان‌بینی این روشنفکران تحصیل کرده جدید با اندیشه‌های روشنفکران قدیم درباری تفاوت های بنیادی داشت. آنها نه به حق الهی پادشاهان بلکه به حقوق واگذار نا‌شدنی فرد معتقد بودند، نه مزایای استبداد سلطنتی و محافظه کاری سیاسی، بلکه اصول لیبرالیسم، ناسیونالیسم و حتی سوسیالیسم را تبلیغ می کردند. آنها به تکریم ظل اله های روی زمین نمی پرداختند بلکه اصول برابری، برادری و آزادی را می ستودند. افزون بر این، آنان نه تنها واژه های غربی بسیاری مانند دسپوت، فئودال، پارلمان، سوسیال دموکرات و آریستوکرات را به فرهنگ سیاسی جامعه وارد کردند بلکه به بیشتر عبارات قدیمی نیز معنای تازه‌ای بخشیدند. به عنوان نمونه معنای  مفهوم ملت از ” جامعه دینی ” به مفهوم غیر دینی ” ملیت ” تغییر یافت…

دانلود نمونه پروپوزال تاریخ1


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.