وسایلی سمعی – بصری را آماده کنید

به سختی می‌توان تصور کرد که بدون استفاده از وسایل سمعی – بصری بتوان بیش از ۵ دقیقه توجه مخاطبان را حفظ کرد و یافته‌‌های پژوهش را ارائه داد. وسایل سمعی بصری به شما کمک می‌کنند تا بتوانید مخاطبان را سرحال و علاقه مند کنید و پیام خود را به آن‌‌ها منتقل کنید. تعداد و نوع وسایل سمعی بصری که به کار می‌برید به محل دفاع و مدت سخنرانی شما بستگی دارد. حتی در یک سخنرانی ده دقیقه‌‌‌‌ای نیز می‌توان از اورهد، اسلاید یا بروشور استفاده کرد.

با استفاده از سال‌‌ها تجربه‌‌‌‌ای که داریم می‌توانیم درباره استفاده از وسایل سمعی بصری چند توصیه کنیم. نخست این که وسیله‌ای انتخاب کنید که در دسترس و مطمئن باشد. برای ارائه مواد نوشتاری مثل جداول، شکل‌‌ها و ابزارهای سنجش، آورهد وسیله خوبی است. اوهد معمولأ در دسترس است و تهیه برگه‌های شفاف نسبتا ارزان تمام میشود و با استفاده از اکثر دستگاه‌‌های کپی می‌توان تهیه کرد. ساده بودن و کم هزینه بودن تهیه برگ‌‌‌های شفاف باعث می‌شود به راحتی بتوانید آنها را تغییر دهید و اصلاح کنید هرچند تغییر اسلاید‌‌های کامپیوتری کار بسیار ساده تری است. علاوه بر‌‌‌‌ این کار با دستگاه آورهد می‌توان اتاق را روشن نگه داشت اما برای دیدن اسلاید‌‌های کامپیوتر ک باید اتاق را نیمه تاریک کنید.

اسلاید‌‌ها رسانه مؤثرتری هستند. اسلاید‌‌های کامپیوتری نسبت به برگه‌‌‌های شفاف هزینه کمتری دارند و وسایل استفاده از آن‌‌ها نیز فراهم است. اسلاید‌‌های کامپیوتری بهتر از برگه‌‌های شفاف می‌توانند اطلاعات را منتقل کنند و جنبه واقعی تری نیز دارند. مثلاً می‌توانید تصویر کودکی را نشان دهید که پشت میز آزمایش نشسته است. همچنین می‌توانید به سادگی اسلاید‌‌ها را تغییر دهید.

از سی دی یا دی وی دی نیز می‌توان برای ارائه محرک‌‌های دیداری-شنیداری استفاده کرد اما نیاز است.
اگر اولین بار است که از دستگاه یا کامپیوتر استفاده می‌کنید به قانون مورفی توجه کنید وقتی به وسیله‌ای احتیاج دارید آن وسیله خراب می‌شود. بنابراین قبل از‌‌‌‌ این که جلسه دفاع شروع شود وسایل و در صورت امکان دستگاه یا وسیله کمکی تهیه کنید یا بپرسید که در صورت بروز مشکل از کجا می‌توان وسیله کمکی تهیه کرد. درباره تهیه اسلاید‌‌ها به توصیه‌‌‌های زیر توجه کنید: تعداد اسلاید‌‌ها زیاد نباشد، در هنر اسلاید تعداد مطالب زیاد نباشد، فونت اسلاید آن قدر ریز نباشد که افرادی که در انتهای اتاق نشسته‌اند نتوانند مطالب را بخوانند. وجود اطلاعات یا نوشته‌‌‌های زیاد در هر اسلاید باعث میشود مخاطبان نتوانند اسلاید‌‌ها را بخوانند یا برای خواندن اسلاید‌‌ها ناچار شوند به گفته‌‌‌های شما توجه نکنند. جلساتی که دانشجو فقط از روی اسلاید می‌خواند زجرآور است. به یاد داشته باشید که‌‌‌‌ این وسایل برای کمک به شما هستند و نمی‌توانند جایگزین سخنرانی شما شوند. مطالب مهم را در اسلاید بیاورید. به جآی این که همه مطالب مربوط به اهمیت و ضرورت پژوهش را در یک اسلاید بیاورید، عبارت‌‌های کلیدی را که اهمیت کار شما را برجسته می‌کنند در اسلاید مطرح کنید. صرفاً به دلیل راحتی کار، جدول‌‌ها را مستقیماً از پایان نامه یا رساله در اسلاید نیاورید. هنگامی‌که‌‌‌‌ این جدول‌‌ها را برای زمان کوتاهی در اسلاید نشان می‌دهید درک آن برای مخاطب دشوار می‌شود. اگر واقعاً ضروری است که به جدول‌‌ها اشاره کنید جدول‌‌ها را کم کنید و آن‌‌ها را در چند اسلاید جداگانه بیاورید. جدول‌‌ها را ساده کنید. بهتر است جدول‌‌های بیشتری با اعداد کمتری داشته باشید نه برعکس، جزئیات آماری غیرضروری را حذف کنید (مثل مقدار F، مقادیر بتا). اعداد داخل جداول باید از انتهای اتاق دفاع به راحتی خوانده شوند.

جلسه دفاع

جلسات دفاع از پروپوزال معمولاً به دو صورت برگزار می‌شوند
برای جلسه پروپوزال آماده شوید
‌‌‌‌ این نامه، انی و چه مواقعی برگزار می‌شوند؟
پیشنهاد‌‌ها و انتقاد‌‌های اعضای کمیته علمی‌را یادداشت کنید
چهارچوب کار را بشناسید
سخنرانی خود را آماده کنید
وسایلی سمعی – بصری را آماده کنید
چگونگی پاسخ دادن به سؤالی‌‌‌ها
افکار خود را مدیریت کنید
فیزیولوژی بدن خود را مدیریت کنید
رفتار حرکتی خود را مدیریت کنید
مشکلات اضطرابی شدید