وقت شناسی و در دسترس بودن

قبل از این که پروپوزال برای تأیید نهایی فرستاده شود بارها باید اصلاح شود. بنابراین وقت شناسی اهمیت زیادی دارد زیرا استادانی که برای بررسی مقدمه و روش شناسی پروپوزال، ماهها وقت صرف می‌کنند در پیشرفت کارتان وقفة جدی ایجاد می‌کنند. همچنین استاد راهنما باید در دسترس باشد تا در صورت نیاز بتواند با او ملاقات کنید و دربارة مشکلات پیش آمده صحبت کنید. بپرسید چه مدت طول می‌کشد تا پیش نویس خوانده شود؟ ما تلاش می‌کنیم پیش نویس ها را ظرف دو هفته مطالعه کنیم، البته ممکن است در برخی زمان ها (مثل زمان تصحیح برگه های امتحانی پایان ترم، زمانی که در مسافرت هستیم و درست پیش از تمام شدن مهلت زمانی دفاع که همة دانشجویان می‌خواهند پروژة خود را تحویل دهند) مطالعة پیش نویس ها بیشتر طول بکشد. اگر دانشجویی مشکلی داشته باشد یا بخواهد با ما ملاقات کند معمولاً می‌توانیم ظرف یک هفته تا ده روز برای او قرار ملاقات بگذاریم.

چندین عامل ممکن است موجب شوند استادان راهنما در دسترس نباشند و به شما بازخوردِ به موقع ندهند. وقتی می می‌خواهید استاد راهنما را انتخاب کنید به این موارد توجه کنید. استادان محبوب، دانشجویان زیادی دارند که برای راهنمایی گرفتن از استادشان با هم رقابت می‌کنند. برخی استادان بسیار درگیر انجام پژوهش های خودشان هستند یا به دلیل شغل و فعالیت علمی شان زیاد به مسافرت های کاری می‌روند. برخی دیگر کارهای درمانی انجام می‌دهند و فرصت کافی برای راهنمایی دانشجویان ندارند. هر چقدر هم که پایان نامه یا رسالة شما درخشان باشد، سخت است که بتوانید با پول رقابت کنید (معمولاً افراد برای چیزهایی وقت می‌گذارند که پول بیشتری نصیبشان می‌کند.) همچنین، بسیاری از استادان با دانشگاه قراردادهای 9 ماهه دارند و ممکن است فصل تابستان در دانشگاه حضور نداشته باشند.

اگر نگران هر یک از این موارد هستید، نگرانی های خود را با استاد در میان بگذارید. از او بپرسید: معمولاً پیش نویس ها را ظرف چند روز مطالعه می‌کنید؟ آیا می‌توانم به طور منظم شما را ملاقات کنم؟ معمولاً هر چند وقت یک بار می‌توانم شما را ملاقات کنم؟ و غیره.

در پایان، می‌توانید نظر او را دربارة ایمیل کردن پیش نویس ها جویا شوید. برخی استادان نسخه های پرینت شده و برخی نسخه های الکترونیکی را ترجیح می‌دهند. اگر به خوبی نمی‌توانید با کامپیوتر کار کنید، این مسأله برای شما مهم خواهد بود.

انتخاب استاد راهنما و موضوع

ابتدا موضوع کلی را انتخاب کنید
کار را به تنهایی انجام ندهید
انتخاب استاد راهنما
به همکاری بین استاد و دانشجو توجه کنید
تخصص استاد راهنما را در نظر بگیرید
به مهارت های استاد راهنما توجه کنید
انتظارات و بازخورد
وقت شناسی و در دسترس بودن
مهارت های جرأت ورزی
تصمیم گیری دربارة انتخاب استادان راهنما و مشاور
صحبت کردن با استاد راهنمای احتمالی
مشکلات را پیش بینی کنید

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.