چهارچوب کار را بشناسید

معمولاً ورود همه علاقه مندان به جلسه دفاع آزاد است، برخی متن پایان نامه یا رساله را نخواند‌‌ه‌اند. به همین دلیل، طوری مطالب را ارائه دهید که گویی در یک کنفرانس هستید و متخصصان زیادی مخاطب صحبت‌‌های شما هستند. چون مدت زمان ارائه مطالب محدود است، بپرسید که برای ارائه مطالب چقدر زمان دارید و مطالب را از قبل مرور کنید تا بتوانید در زمان مقرر همه مطالب را ارائه دهید. ممکن است بخواهید از وسایل دیداری-شنیداری مثل اسلاید، اورهد یا نرم افزار‌‌های دیگر (مثل پاورپوینت یا اتو پایلوت) استفاده کنید.

پس از‌‌‌‌ این که توضیح دادید چه کار‌‌هایی انجام داده‌‌‌‌اید و چه یافته‌‌هایی به دست آورده‌‌‌‌اید. سؤال‌‌ها آغاز می‌شوند، یعنی درباره روش اجرا، علت به کار بردن برخی روش‌‌ها، یافته‌‌ها و نتیجه گیری از شما سؤال خواهد شد. ممکن است از شما خواسته شود تبیین‌‌های دیگری را که هیات داوران ارائه می‌دهند تفسیر کنید. در پایان ممکن است سؤال‌‌‌های مهمی‌درباره جنبه‌‌های اصلی پژوهش مطرح شوند. برای پاسخ دادن به سؤال‌‌هایی درباره جزئیات خاصی پژوهش، روش شناسی و آزمون‌‌های آماری آماده شوید.

در پایان جلسه دفاع، اعضای کمیته علمی‌از شما و حضار می‌خواهند اتاق را ترک کنید تا درباره متن پایان نامه و کیفیت ارائه شما بحث کنند. ممکن است بحث‌‌‌های آن‌‌ها کوتاه یا طولانی باشد. بحث‌‌های طولانی به‌‌‌‌ این معنی نیست که دچار دردسر شده‌‌‌‌اید زیرا اعضای کمیته علمی ‌ممکن است بر سر نکته‌‌‌های کوچکی درباره یافته‌‌‌ها یا روش شناسی بحث کنند و از عملکرد شما راضی باشند برای تغییر برخی قسمت‌‌های پایان نامه یا رساله آماده باشید و ترسی به خود راه ندهید. شما یا شخص دیگری باید نظرات اعضای کمیته علمی‌را یادداشت کند تا بعداً بتوانید آن‌‌ها را به کار بندید. پس از‌‌‌‌ این که گفت وگو‌‌های اعضای کمیته علمی ‌تمام شد، از شما و دیگران می‌خواهند که وارد اتاق دفاع شوید و نتیجه مشورتشان را بیان می‌کنند. ممکن است با موفقیت پایان نامه یا رساله را بگذرانید.

مشکلات پژوهش شما کدامند؟ مشکلات در نتایج پژوهش چه تاثیری دارند؟ در پژوهش‌‌های بعدی چگونه‌‌‌‌ این مشکلات را برطرف می‌کنید؟ اگر بخواهید‌‌‌‌ این ابزار، روش، او را اصلاح کنید چگونه‌‌‌‌ این کار را انجام میدهید؟

گفتید که نتایج پژوهش فاصله کمی ‌تا معنی دار شدن داشتند اما معنی دار نشدند. چه کارهایی میتوانستید انجام دهید تا احتمال معنی دار شدن نتایج پژوهش بیشتر شود؟

‌‌‌‌آیا درباره درجه آزادی آزمون در جدول — مطمئن هستید؟ به نظر من درجه آزادی باید — -.باشد

کدام نظریه یا مدل بهتر می‌تواند یافته‌‌های شما را تبیین کند؟

ناهمخوانی بین یافته‌‌هایتان را با یافته‌‌‌های دکتر…. چگونه تبیین میکنید؟

نتایج شما چه کاربرد‌‌هایی برای روشن شناسی پژوهش‌‌های بعدی دارد؟

پژوهش شما جه کمکی به علم کرده است؟

از‌‌‌‌ این پژوهش چه چیز‌‌هایی یاد گرفته‌اید؟

چه پژوهش‌‌هایی می‌توان به عنوان ادامه‌‌‌‌ این پژوهش انجام داد؟

یافته‌‌های شما چه کاربرد‌‌های واقعی دارند؟

اگر ناچار بودید پژو‌‌هش را دوباره انجام دهید و محدودی در منابع نداشتید، چگونه آن را انجام می‌دادید؟

قصد دارید چه کار‌‌های دیگری با داده‌‌های خود بکنید؟

چگونه می‌توانید شانس موفقیت خود را برای دفاع از پایان نامه یا رساله افزایش دهید؟ اولین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید‌‌‌‌ این است که پایان نامه یا رساله خوبی بنویسید. اگر متن پایان نامه یا رساله شما کامل، دقیق و منسجم باشد (مثلاً نوشته شما روشن و قابل فهم باشند)، تاثیر اولیه خوبی روی داوران می‌گذارید. هنگامی‌که هنوز پایان نامه شما کاملا آماده نشده برای دفاع عجله نکنید جلسه دفاع زودتر برگزار شود زیرا‌‌‌‌ این کار احتمالاً نتیجه عکس می‌دهد (یتس، ۱۹۸۲).

جلسه دفاع

جلسات دفاع از پروپوزال معمولاً به دو صورت برگزار می‌شوند
برای جلسه پروپوزال آماده شوید
‌‌‌‌ این نامه، انی و چه مواقعی برگزار می‌شوند؟
پیشنهاد‌‌ها و انتقاد‌‌های اعضای کمیته علمی‌را یادداشت کنید
چهارچوب کار را بشناسید
سخنرانی خود را آماده کنید
وسایلی سمعی – بصری را آماده کنید
چگونگی پاسخ دادن به سؤالی‌‌‌ها
افکار خود را مدیریت کنید
فیزیولوژی بدن خود را مدیریت کنید
رفتار حرکتی خود را مدیریت کنید
مشکلات اضطرابی شدید

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.