کار را به تنهایی انجام ندهید

برخی دانشجویان، به ویژه دانشجویان مقطع دکتری، تصور می‌کنند پژوهش آنها باید تک و منحصر به فرد باشد. آنها برای انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال ماهها وقت صرف می‌کنند و سپس تلاش می‌کنند استادان راهنما و مشاور را قانع کنند تا پروپوزال را بپذیرند. یتس (1982) می‌گوید که خودش چنین تجربه ای داشته است؛ پس از صرف ماهها وقت برای انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال، شورای تخصصی گروه به دلیل عملی نبودن، پروپوزالش را رد کرده است. در چنین وضعیتی باید به دنبال استادان دیگری بگردید که پروپوزال شما را بپذیرند یا این که از نو شروع کنید.

رساله، آزمایش توانایی شما برای انجام پژوهش بدون کمک دیگران است. با وجود این، دانشجو در دورة کارشناسی ارشد معمولاً نمی‌تواند بدون کمک دیگران کار پژوهشی انجام دهد و همچنین مجبور نیست همة کار پژوهشی را خودش به تنهایی به عهده بگیرد. در واقع، اگر در دورة کارشناسی ارشد، دانشجو بخواهد خودش به تنهایی کار انجام دهد این خطر وجود دارد که پروپوزال «غیرعملی» تهیه کند. مشکل دیگر این است که ممکن است نتواند استادی پیدا کند که هم در زمینة موضوع پژوهش تخصص داشته باشد و هم علاقه مند باشد راهنمایی پروژه را به عهده بگیرد. همه ما دانشجویانی را دیده ایم که با تک تک استادان صحبت می‌کنند تا بالاخره کسی پیدا شود راهنمایی پایان نامه یا رسالة آنها را به عهده بگیرد. نوشتن پایان نامه و رساله کاری دشوار است، به همین دلیل، قویاً توصیه می‌کنیم آن را به تنهایی انجام ندهید. از روش هایی که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید تا با همکاری استادتان بتواید موضوع پایان نامه یا رساله را انتخاب کنید. اگر یکی از اعضای هیأت علمی که در یک زمینة خاص کار می‌کند به شما موضوع پیشنهاد داد، انتخاب آن موضوع باعث می‌شود سختی های کار به حداقل برسد.

انتخاب استاد راهنما و موضوع

ابتدا موضوع کلی را انتخاب کنید
کار را به تنهایی انجام ندهید
انتخاب استاد راهنما
به همکاری بین استاد و دانشجو توجه کنید
تخصص استاد راهنما را در نظر بگیرید
به مهارت های استاد راهنما توجه کنید
انتظارات و بازخورد
وقت شناسی و در دسترس بودن
مهارت های جرأت ورزی
تصمیم گیری دربارة انتخاب استادان راهنما و مشاور
صحبت کردن با استاد راهنمای احتمالی
مشکلات را پیش بینی کنید

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.