راه های انتخاب ژورنال مناسب

جهت انتخاب یک ژورنال مناسب، در ابتدا موضوع مقاله خود را مد نظر قرار داده و کلیدواژه های انحصاری آن را استخراج نمایید.

 1. جستجوی کلیدواژه یا عنوان مقاله در گوگل اسکولار: یکی از سودمندترین روشها در انتخاب ژورنال، جستجوی عنوان مقاله یا کلید واژه های آن در موتورهای جستجوگر اختصاصی مقالات همچون گوگل اسکولار است. در واقع جستجوی مقاله در این موتورهای جستجوگر اولین مرحله در انتخاب ژورنال است. دقت فرمایید که انتخاب کلیدواژه جهت جستجو از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل می توانید عنوان مقاله تان را در گوگل اسکولار جستجو نمایید و حروف اضافه، کلمات پرسشی، و موارد غیر ضروری را از عنوان حذف نمایید تا در انتها به بهترین نتایج دست یابید.جستجو در گوگل اسکولار
  با توجه به نتایج به دست آمده، مقالاتی که بیشترین شباهت با مقاله شما دارند را در صفحه جداگانه ای باز کنیید و ببینید در چه ژورنالهایی به چاپ رسیده اند. در این قسمت به زمان چاپ مقالات نیز دقت نمایید برای این کار می توانید فقط مقالات چند سال اخیر را در نظر بگیرید. تمامی این ژورنالهایی که مقالات مشابه مقاله شما را به چاپ رسانده اند می توانند به عنوان گزینه های انتخابی شما در نظر گرفته شوند. پس از انتخاب چندین ژورنال، یکایک آنها از نظر معیارها و استاندارهای مشخص، می بایست مورد بررسی قرار گیرند تا در نهایت به یک یا دو ژورنال برسید و مقاله را برای آنها ارسال نمایید.
 2. جستجو در نمایه های استنادی: یکی دیگر از راههای انتخاب ژورنال استفاده از پایگاههای استنادی معتبر همچون آی اس آی (ISI)، اسکوپوس (SCOPUS)، پابمد (PUBMED) و آی اس سی (ISC) می باشد. برای این کار کافیست به وبسایت هر یک از این پایگاه ها مراجعه نمایید و کلید واژه های مورد نظرتان را در آنها جستجو نمایید. تصور کنید شما مقاله ای در رشته مدیریت نگارش کردید و می خواهید به دنبال ژورنال مناسب با نمایه ISI برای آن باشید برای اینکار ابتدا عبارت master journal list را در گوگل سرچ کنید تا به صفحه جستجوی ژورنالهای ISI وارد شوید.master journal listسپس 1- در صورتیکه مقاله شما در زمینه رشته های علوم انسانی و هنر هست کاوریج Arts & Humanities Citation Index ، 2- در صورتیکه مقاله شما در زمینه علوم اجتماعی و مدیریت و .. است کاوریج Social Sciences Citation Index، 3- در صورتیکه در حوزه رشته های علوم پایه، مهندسی و فنی است کاوریج Science Citation Index Expanded را انتخاب کنید. در صورتیکه تمایل دارید مقاله شما در ژورنالهایی که اخیرا به ISI وارد شده اند به چاپ برسد می توانید کاوریج ایمرجینگEmerging Sources Citation Index (4) را انتخاب نمایید. کاوریج ایمرجینگ ژورنالهای همه رشته ها را در بر می گیرد و این ژورنالها هیچکدامشان ضریب تاثیر ندارند. سپس وارد کاوریج مورد نظر شده (به عنوان مثل کاوریج علوم اجتماعی) و بر روی گزینه view subject category کلیک کنیدmaster journal listسپس زمینه مقاله خود را انتخاب نمایید (برای مثال مدیریت). در این حالت کلیه ژورنالهای ISI رشته مدیریت برای شما به نمایش در خواهد آمد.master journal list

  master journal list

  برای جستجو در سایر پایگاه های استنادی می توانید به صورت مشابه عمل کنید. برای مثال برای جستجوی ژورنالها در اسکوپوس می توانید عبارت SJR (Scientific journal rankings) را در گوگل سرچ کنید تا وارد وبسایت Scimago journal & country rank شوید در بالای صفحه وبسایت می توانید رشته، زمینه و حتی کشورهایی که می خواهید آن نشریه مربوط به آن کشورها باشد را انتخاب نمایید. یکی از ویژگی های scimago این است که کل نشریات اسکوپوس را به 4 گروه بر اساس کیفیتشان تقسیم می کند و به هر ژورنال یک نمایه از Q1 الی Q4 می دهد. ژورنالهای Q1 از بیشترین کیفیت و رتبه در میان ژورنالهای آن رشته برخوردارند. ین وبسایت وابسته به اسکوپوس می باشد ولی جهت جستجوی در خود اسکوپوس باید نام کاربری و پسورد داشته باشید.

  scimago

  برای انتخاب ژورنالهای پابمد و آی اس سی می توانید کلیدواژه مورد نظرتان را در سایت آن پایگاه ها جستجو نمایید تا ژورنالهای مرتبط توسط آن پایگاه ها به شما معرفی شود.

 3. جستجو در سایت ناشرهای معتبر: یکی دیگر از راهای یافتن ژورنال مناسب جستجو در وبسایت ناشران بزرگ همچون الزویر، اشپرینگر، جان وایلی، تیلور اند فرانسیس و … می باشد. برخی از این ناشران همچون الزویر در وبسایت خود ابزارهایی جهت پیشنهاد ژورنال متناسب به شما پیش بینی نموده اند که برخی از آنها در ادامه مرور خواهند شد.
  1. الزویر: الزویر برای اینکه شما راحت تر بتوانید یکی از ژورنالهی آن انتشارات را انتخاب کنید ابزاری را در نظر گرفته است. آدرس این سرویس http://journalfinder.elsevier.com/ می باشد.elsevierشما با وارد نمودن عنوان، چکیده و زمینه تخصصی مقاله تان در قسمت های پیش بینی شده این ابزار، مجموعه ای از ژورنالها به همراه زمان داوری، احتمال پذیرش شدن، پولی یا غیر پولی بودن و زمینه های تخصصی آن ژورنال را به شما پیشنهاد می دهد.elsevier
  2. اشپرینگر: انتشارات اشپرینگر نیز همانند الزویر از سرویسی رونمایی کرده که به شما امکان می دهد با استفاده از چکیده مقاله تان ژورنالهای متناسب مربوط به انتشارات اشپرینگر را بیابید. این سرویس همچنین این امکان را فراهم می آورد تا شما فقط ژورنالهایی که ضریب تاثیر دارند یا فقط ژورنالهایی که پولی هستند را بیابید. ادرس سورس پیشنهاد ژورنال اشپرینگر https://www.springer.com/gp/authors-editors/journal-author/journal-author-helpdesk/preparation/1276 می باشد.
  3. جان وایلی: انتشارات جان وایلی جهت انتخاب یکی از ژورنالهای انتشارات خود سرویس دیگری را به شما معرفی می نماید. در این سرویس شما می توانید بر اساس حروف الفبا و یا رشته تخصصی در میان ژورنالها جستجو کنید و یا کلید واژه مورد نظرتان را در بخش مربوطه جستجو کنید.wiley
 4. استفاده از ابزارهای انتخاب ژورنال: یکی از معایب سرویسهای جستجوی ژورنال ناشرانی همچون الزویر و اشپرینگر اینست که ژورنالهای پیشنهادی آنها فقط مربوط به انتشارات خودشان می شود و سایر ناشران ژورنالی پیشنهاد نمی دهند. در کنار این ناشران، سرویس های دیگری وجود دارد که گستره وسیعی از نشریات را از ناشران مختلف و با توجه به عنوان و چکیده مقاله شما پیشنهاد می دهند. یکی از معتبرترین این وبسایتها JOURNAL GUIDE (https://www.journalguide.com/) می باشد.این سایت با استفاده از عنوان و چکیده مقاله شما ژورنالهای مختلفی را به شما معرفی می کند. با توجه به اینکه نمایه ژورنالها و میزان ضریب تاثیر آنها در این سایت مشخص نمی باشد شما می بایست تمامی ژورنالها را از نظر معیارهای مد نظرتان مورد بررسی قرار دهید.journal guideعلاوه بر این وبسایت، وبسایتهای دیگری نیز جهت یافتن ژورنال متناسب با مقاله تان وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:
 5. مشورت با اساتید: علاوه بر روشهای ارائه شده، مشورت با اساتید فن و افرادی که در رشته شما مقالات متعددی به چاپ رسانده اند می تواند در انتخاب ژورنال مناسب برای شما راه گشا باشند. این افراد به دلیل تجربه بالا و آشنایی با نشریات مختلف زمان تقریبی پروسه داوری در بسیاری از ژورنالها را می دانند و با مطالعه مقاله شما می توانند ژورنالی که بیشترین سنخیت را با مقاله شما دارد به شما پیشنهاد دهند.