سرقت ادبی پایان نامه

سرقت ادبی نوعی تقلب دانشگاهی است. این شکل از تقلب هم می‌تواند به صورت آگاهانه و آزادانه ارتکاب گردد و هم بدون آن که فرد از آن آگاهی داشته باشد به صورت ناخودآگاه صورت پذیرد. دانشگاه ها در حال تدوین مجموعه مقرراتی هستند که این پدیده را محدود نماید. بسیاری از دانشگاه ها برای سرقت ادبی کلان و خرد جریمه هایی را در نظر گرفته اند.
سرقت ادبی کلان هنگامی رخ می‌دهد که فرد کار دیگران را با شیوه هایی همچون کپی منابع اینترنتی، پایان نامه های دانشجویی، مقالات دانشگاهی بنام خود و با این ادعا که به خودش تعلق دارد ارایه دهد. در سرقت علمی کلان همیشه این انگیزه وجود دارد که کار دیگران به عنوان کار خود ارایه شود. ارتکاب تقلب در میان گروه هایی که به طور مستمر تقلب می‌کنند و در اصطلاح دارای تقلب رفتاری می‌باشند، دلایل متعددی دارد به ندرت می‌توان برای کمک به تعدیل چنین رفتارهایی راه کار مناسبی را اتخاذ نمود. اما در میان آن دسته از افرادی که در حالت عادی دست به ارتکاب تقلب می‌زنند، برنامه ریزی ضعیف و درک نامناسب از مفهوم توصیف، محرکی برای نزدیک شدن به تقلب رفتاری به شمار می‌روند. جهت پیش گیری از وسوسه شدن چنین افرادی برای ورود به حوزه سرقت ادبی باید آنان را در برنامه ریزی و سازماندهی مناسب درگیر نمود. جریمه هایی که برای سرقت ادبی کلان در نظر گرفته شده است در دانشگاه های مختلف، متفاوت است اما اغلب بسیار شدید می‌باشد.
سرقت ادبی خرد هنگامی صورت می‌گیرد که فرد به سبب ضعف علمی در کسب دانش لازم ناکام و در نتیجه مجبور به استفاده از کار دیگران می‌شود. اگر شما عبارات و اصطلاحات دیگران را نقل می‌نمایید باید آن را در متن به صورت واضح و شفاف، مشخص و مأخذ نویسی کنید. در پایان نامه شما نباید هیچ عبارت یا جمله ای وجود داشته باشد که متعلق به شما نیست مگر آن که به صورت مشخصی نقل قول شده و به خوبی مأخذ نویسی شود. حتی با وجود انجام شرط پیش گفته، نقل قول های عمده از منابع منتشره نباید زیاد استفاده شود. نقل قول ها باید در راستای تشریح موضوع و استدلال های شما ارایه شود و نه این که جانشین بحث اصلی شما گردد. پایان نامه هایی که حجم زیادی را به نقل قول های عمده از منابع منتشره اختصاص می‌دهند، اغلب خیلی ضعیف هستند و در ارزشیابی کمترین نمره را دریاف می‌کنند.
در مقایسه با نقل قول از منابع منتشره که در بالا بیان شد، استفاده از کلمات و بایان آزمودنی ها به عنوان مدرک و پشتبیان استدلال و یافته های تحقیق، امر درستی محسوب می‌گردد. البته موارد یاد شده نیز باید مشخص و مأخذ نویسی شوند اما می‌توانند به صورت گسترده ای در تحقیق شما مورد استفاده قرار گیرند.
مسئله دیگری نیز درباره نقل قول از سایر نویسندگان وجود دارد. هنگامی که شما در حال نوشتن یک بند از پایان نامه تان می‌باشید و یا موقعی که در حال تشریح استدلال تان هستید، باید ایده اولیه دقیقاً مشخص و مأخذ نویسی گردد. به عنوان مثال هنگامی که درصدد توسعه تئوری بوردر(border theory) هستید باید نویسندة اولیه آن (کلارک، 2000) مورد تأکید قرار گرفته و مأخذ نویسی گردد. در صورتی که سایرین کار نویسنده اولیه را توسعه داده اند، آنان (دستروچر، 2002) نیز باید در ادامه معرفی گردند. غالب نگارش های دانشگاهی مستلزم مأخذ نویسی های گسترده می‌باشند که عدم رعایت صحیح مطلب یاد شده، ممکن است به عنوان سرقت ادبی خرد در نظر گرفته شود. سرقت ادبی خرد به عنوان عملکرد ضعیف دانشگاهی برای فرد محسوب می‌شود و جریمه هایی برای آن در نظر گرفته شده است، هر چند که میزان جریمه ها کمتر از سرقت های ادبی کلان می‌باشد.
اغلب لازم است با توصیف و خلاصه مباحث، استدلال ها و نظرات علمی گذشته، به کار سایر نویسندگان اشاره نمود. بخش ادبیات و پیشینه تحقیق معمولاً آکنده از توضیح و تفسیر نظرات نویسندگان اولیه و نیز نقطه نظرات و انتقادات سایر نویسندگان می‌باشد. اگر شما اصطلاحات دیگران را مورد استفاده قرار داده یا این که با تغییر در واژگان یا ترتیب لغات از عبارات دیگران استفاده نمایید، مرتکب سرقت ادبی خرد می‌شوید. هرگز نباید از فرم واژگانی که در منابع دیگران استفاده شده است، کپی برداری کرد. سعی کنید تحقیقات مورد نظرتان را بخوانید، تأمل کنید، ارتباط آن را با پژوهش خود در نظر بگیرید و سپس خلاصه آن را تحریر نمایید.
شما می‌توانید از سرقت ادبی خود به سهولت اجتناب نمایید اگر:

  • از نقل قول های عمده از منابع منتشره دوری نمایید.
  • هر گونه نقل قول از منابع منتشره (شامل نقل قول از وب سایت ها)را در متن مشخص و به صورت مناسب مأخذ نویسی نمایید.
  • اطمینان حاصل کنید که در سرتاسر نوشته شما، نقل قول ها همان موضوع اصلی تحقیق را نشانه گیری نموده است.
  • به صورت تنگاتنگ و نزدیک به هم، اقدام به نقل قول و توضیح کار دیگران نکنید.

مقررات دانشگاه تان را درباره سرقت ادبی مطالعه کنید و در صورتی که ابهامی را در آن یافتید، از استاد راهنمای خود سؤال نمایید.

سیستم کشف سرقت ادبی

در دانشگاه ها از سیستمی به نام سامانه کشف سرقت ادبی و یا پلیجیاریسم (Plagiarism) استفاده می‌شود. ممکن است از شما خواسته شود که کار خود را به صورت الکترونیکی به اشتراک بگذارید و سپس به سامانه کشف سرقت ادبی ارایه شود. سامانه مزبور کار شما را با صدها هزار تحقیق موجود در سامانه وب سایت مقایسه می‌نماید. شناخت الگوی تحقیق توسط این سامانه ممکن است مشخص کند که شما بخش هایی از تحقیق تان را از منابع منتشره دیگر اقتباس نموده اید. مطمئن باشید که اگر شما دچار انجام سرقت ادبی شوید سامانه، تقلب را کشف خواهد کرد. سامانه یاد شده علاوه بر این کارکرد، فراتر از یک کنترل گرِ سرقت ادبی، به عنوان یک نرم افزار الکترونیکی کار بررسی ادبیات و پیشینه تحقیق را برای دانشجویان سهل می‌نماید.

در لینک زیر شما می توانید برخی از معروفترین plagiaresm checker های رایگان موجود را مشاهده بفرمایید. توجه داشته باشید شما تنها از این plagiaresm checker های رایگان میتوانید استفاده کنید تا متوجه شوید کدام قسمت از متن شما عینا کپی دیگران بوده است تا آن را اصلاح نمایید و نمی توانید تنها بوسیله این ابزارهای رایگان مطمئن شوید متن شما کاملا یونیک است. معمولا plagiaresm checker های رایگان محدودیت های تعداد کلمات و همچنین کامل نبودن دیتابیس دارند و با دریافت هزینه این محدودیت ها را بر میدارند.

برخی از plagiaresm checker های رایگان

سایت پایان نامه سرا بنا به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ 1 مرداد ماه 1396 دیگر هیچ فعالیت در زمینه پایان نامه، مقاله و حتی ترجمه و چاپ کتاب ندارد. کلیه مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را به ما سپرده اند می‌توانند از طریق ایمیل payannamehsara@gmail.com جهت کنسل نمودن کار و عودت مبلغ پرداختی با ما در ارتباط باشند.
در حال حاضر ما در زمینه تبلیغ در گوگل و سایت استخدام فعالیت می‌کنیم.